Stróż rodziny i swojego serca

facebook twitter

28-11-2022

Pomoce homiletyczne : czapka i kurtka z napisem stróż nocny, zdjęcie Arki, dwa słonie.

Drogie dzieci, witam was w niedzielę, która rozpoczyna  Adwent. Jest to specjalny czas, który trwa 4 tygodnie. W tym okresie będziemy przygotowywać się na spotkanie z Panem Jezusem, który ma przyjść na ziemię. Będziemy starać się jak najlepiej się do tego spotkania przygotować. Dlatego przyniosłem specjalny strój  (kapłan ubiera się w strój stróża nocnego). Zobaczcie dzieci co ubrałem. Zadaniem takiej osoby jest pilnować, aby nie przyszedł niespodziewanie jakiś złodziej i nic nie ukradł. Kiedy giną przeważnie rzeczy ? Tak w nocy, ponieważ jest ciemno i nikt niczego nie pilnuje bo wszyscy śpią. Dlatego często zatrudnia się stróża nocnego, który ma na celu pilnować czyjegoś mienia.

O tym słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus prosił nas, abyśmy byli czujnymi gospodarzami pilnującymi swojego dobytku przed złodziejem, który przychodzi niespodziewanie, dyskretnie i cicho. Tylko osoba czujna może ochronić swój dom przed złodziejem.  Mamy być stróżami swojego pięknego serca przed złym duchem. Ale Jezus podał nam dzisiaj również drugi przykład bycia czujnym. Tym przykładem jest historia biblijnego Noego. W czasie, gdy żył Noe ludzie bardzo grzeszyli i odeszli od Boga, oprócz Noego i jego rodziny. Bóg postanowił zesłać wielki potop, który miał zgładzić wszystkich ludzi, dlatego polecił Noemu wybudować wielką arkę (kapłan pokazuje zdjęcie z Arką), w której miał zabrać całą swoją rodzinę i parę ze wszystkich zwierząt na ziemi ( kapłan pokazuje dwa pluszowe słonie). Dzięki posłuszeństwu Bogu cała rodzina Noego została uratowana przed śmiercią i wszystkie zwierzęta na ziemi. Noe był stróżem swojej rodziny.

Drogie dzieci, dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do dwóch rzeczy. Po pierwsze mamy się dobrze przygotować na spotkanie z Panem Jezusem, który ma przyjść na ziemię. Po drugie mamy być stróżami swojego serca, aby żaden zły duch nie przyszedł do niego i nie zrobił nic złego.

Życzę wam czujności w pilnowaniu swojego dobrego serca.  Amen                  

Podobne artykuły